2017 Crossfire – Fire & Rescue Game Day Winners!

By  | October 12, 2017 | Filed under: News

MUSCLE SHOALS-The 2017 NW Alabama BEST Robotics Competition was held Saturday, October 7.  The event, hosted by the Shoals Chamber of Commerce and Northwest-Shoals Community College, is the culmination of over 650 students on 26 teams from northwest Alabama and south-central Tennessee, spending six hectic weeks designing and building a robot to accomplish the game challenges, developing an engineering notebook and a marketing presentation, designing and building a trade show booth, creating team-wear, websites, creative videos and much more!

 

BEST Robotics is free for schools to participate!  Each team receives the same box of equipment and supplies (motors, servos, controllers, plywood, wire, PVC, and various other parts and pieces) and has just 6-weeks to build their machine and accomplish all the other elements of the competition.  They cannot use anything except what they are given, leveling the playing field no matter the socio-economic situation of the school … it’s all about creativity, skills, teamwork and time management!  All skills every employer desires in their workforce.

 

The competition was fierce this year, with more teams competing than ever before.  At the end of the day ALL teams had lost some sleep, eaten lots of pizza, had a ton of fun and most importantly gained valuable workplace and life skills in the process.

 

Congratulations to the six teams who are headed to South’s BEST Regional Championship in Auburn, December 2 & 3.

2017  Advancing Teams

Brooks HS – Best Award

Moulton MS/Lawrence Co HS – Best Award

Covenant Christian School – Best Award

Trinitas Classical Academy – Best Award

Lexington High School – Game Only

Rogers High School – Game Only

Advancing to South’s BEST:
1. Brooks H. S.
2. Moulton M. S. / Lawrence Co. H. S.
3. Covenant Christian School
4. Lexington H. S.
5. Rogers H. S.
6. Trinitas Classical School
BEST Award:
1st Place: Brooks H. S.
2nd Place: Covenant Christian School
3rd Place: Moulton M. S. / Lawrence Co. H. S.
BEST Award Finalist: Trinitas Classical School
Best of the BEST Award – Middle School Team: Trinitas Classical School
Robotics Game Winner:
1st Place: Moulton M. S. / Lawrence Co. H. S.
2nd Place: Lexington H. S.
3rd Place: Rogers H. S.
Championship Round Finalist (4th Place): Russellville City Schools
Top Gun Award (sponsored by igus) (highest single round Game score): Moulton M. S. / Lawrence Co. H. S.
Rookie Team Top Score: Trinitas Classical School
Middle School Top Score (sponsored by SSWA Recycling): Trinitas Classical School
BEST Award Categories:
Best Engineering Notebook (sponsored by BVI / TVA Retiree) (detailed documentation of the design & build process)
1st Place: Covenant Christian School
2nd Place: Brooks H. S
3rd Place: Creekside Academy
Best Marketing Presentation (sales and marketing presentation, to “sell” their robot design)
1st Place: Brooks H. S.
2nd Place: Moulton M. S. / Lawrence Co. H. S.
3rd Place: Lexington H. S.
Best Team Exhibit and Interview (trade show booth & team interviews content)
1st Place: Brooks H. S.
2nd Place: Covenant Christian School
3rd Place: Trinitas Classical Academy
Best Spirit and Sportsmanship (enthusiasm & sportsmanship for all teams)
1st Place: Brooks H. S.
2nd Place: Creekside Academy
3rd Place: Central H. S.
VEX EDR Winners (draw 5):  Lexington H. S., Phil Campbell H. S., Red Bay H. S., Sheffield H. S., Wayne Co. Schools (TN)
Teacher Leadership Award (sponsored by Toyota Alabama, H’ville): Ishella Fogle, Covenant Christian School
Special Robotics Awards:
Best Programming Design (best described & articulated robot programming design & testing process)
1st Place: Creekside Academy
2nd Place: Brooks H. S.
3rd Place: Covenant Christian School
Founder’s Award for Creative Design (given in honor of BEST’s two founders, Steve Marum & Ted Mahler)
1st Place: Lexington H. S.
2nd Place: Russellville City Schools
3rd Place: Phillips H. S.
Most Robust Robot (needs the least repairs and adjustments throughout Game Day)
1st Place: Phillips H. S.
2nd Place: Covenant Christian School
3rd Place: Brooks H. S.
Most Elegant Machine (sponsored by Flexco) (best design and execution – the machine that makes you say, “Wow!”)
1st Place: Brooks H. S.
2nd Place: Lexington H. S.
3rd Place: Moulton M. S. / Lawrence Co. H. S.
Most Innovative Design Award (sponsored by ATN) (makes you want to “pay more” for its unique design features)
1st Place: Lexington H. S.
2nd Place: Moulton M. S. / Lawrence Co. H. S.
3rd Place: Russellville City Schools
Special Competition Awards
Best Teamwork (sponsored by Allstate Insurance -Teresa Rogers) (the team that best works together to accomplish
their common goals)
1st Place: Tharptown H. S.
2nd Place: Lexington H. S.
3rd Place: Rogers H. S.
Safety Award (sponsored by TVA) (based on the team’s training & implementation of safety procedures)
1st Place: Covenant Christian School
2nd Place: Brooks H. S.
3rd Place: Moulton M. S. / Lawrence Co. H. S.
Best Robot Craftsmanship (quality, creativity, functionality, attention to detail)
1st Place: Phillips H. S.
2nd Place: Brooks H. S.
3rd Place: Central H. S.
Best CAD Design (sponsored by SolidWorks) (professionalism, detailed, functional)
1st Place: Covenant Christian School
2nd Place: Russellville City Schools
3rd Place: Creekside Academy
Best Team Exhibit Design and Construction (quality, creativity, attention to detail)
1st Place: Covenant Christian School
2nd Place: Moulton M. S. / Lawrence Co. H. S.
3rd Place: Brooks H. S.
Best Teamwear Design (game theme related)
1st Place: Wayne Co. Schools (TN)
2nd Place: Belgreen H. S.
3rd Place: Brooks H. S.
Best Website (effective marketing content & creativity, mastery of web development knowledge & skills)
1st Place: Creekside Academy
2nd Place: Brooks H. S.
3rd Place: Colbert Co. H. S.
Best Creative Video (mastery of audio / visual development knowledge & skills and creativity)
1st Place: Central H. S.
2nd Place: Creekside Academy
3rd Place: Russellville City Schools
Best Mascot &/or Costume (enthusiasm, team spirit leader, game theme related, marketing, creativity)
1st Place: Cherokee M. S.
2nd Place: Trinitas Classical Academy
3rd Place: Colbert Co. H. S.
Most Photogenic Robot (most eye pleasing, not overly embellished, a robot “beauty!”)
1st Place: Central H. S.
2nd Place: Shoals Christian School
3rd Place: Moulton M. S. / Lawrence Co. H. S.
Blood Sweat & Gears Award (sponsored by Civitans) (Whew! It was tough, but we made it!!)
1st Place: Wayne Co. Schools (TN)
2nd Place: Cherokee M. S.
3rd Place: Trinitas Classical Academy
A special thank you to all of our generous sponsors, partners and volunteers in the NW Alabama BEST Robotics program!  We could not provide this program for area schools without them!

Media Release/Shoals Chamber/Stephanie Newland

Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Rebecca Hovater State Farm Service One Dynamic Staffing
Champy's OTR Ichiban
Southern Heritage Gun & Pawn

The Quad-Cities Daily